Věcný rejstřík
Vyhledávání podle kombinace klíčových slov
#
A
B
C
Č
D
Ď
E
F
G
H
CH
I
J
K
L
M
N
Ň
O
P
Q
R
Ř
S
Š
T
Ť
U
V
W
X
Y
Z
Ž
Církev
- Snáším neomalené chování druhých (Řehoř Veliký) (Články) Ve stavbě nese jeden kámen druhý. Každý kámen spočívá na nějakém jiném. Právě tomu tak je i v církvi, kde každý někoho nese a zároveň je nesen někým jiným.
- Církev se obejde bez biskupů – eklesiologie Oty Mádra (Články) Církev potřebuje opravdové duchovní lidi, má-li obstát v situaci ohrožení. Obejde se bez konsistoří, ba i biskupů, bez klášterů a poutí, bez biblí, eucharistie a kněží - ale nepřežije bez lidí, kteří…
- Kardinál Martini: tři nástroje proti únavě církve (Články) 31. srpna 2012 zemřel jeden z největších mužů pokoncilní církve - kardinál Carlo Maria Martini.
- První křesťané neutíkali ze světa kvůli jeho ´zkaženosti´ (Články) Druhý vatikánský koncil nalezl odvahu a ukončil podivné a úzkostné stahování se do obranných postojů vůči světu. Člověk totiž ve světě musí žít, jednat a uskutečnit své…
- Každý má v druhých to, co sám neobdržel (Články) Náš stvořitel a Pán vše uspořádal tak,
že když se chce někdo vyvyšovat pro dary, které obdržel,
musí se zároveň pokořit pro ctnosti,
které nemá.
- Arogance ´vlastníků pravdy´ (komentář k encyklice Lumen Fidei, § 34) (Články) Pevnost víry a arogance „vlastníků pravdy“ nepatří k sobě. Přesto ale tvrdá arogance někdy budí obdiv u souvěrců, a je pochopitelně odpudivá pro ostatní.
- Biskup, který zmrzačil svou diecézi (Články)
Wolfgang vidí budoucnost Evropy lépe než mnozí jiní, a udělá proto něco, co všechny ohromí: chce diecézi zmenšit tak, aby českým křesťanům dal českou diecézi s jejich vlastním…
- Boží tvář jsme ochudili svým šťouráním (Články) Bůh nás nepřitahuje, protože je mocný, věčný či dokonalý, nýbrž nás láká Kristovou tváří a jeho příběhem pravé svobody a lásky. Možná jsme zvěstovali Boha hodného úcty a klanění, avšak…
- Byl Tomáš nevěřící, anebo závistivý? (Články) Přestože každý z apoštolů, kteří viděli na vlastní oči vzkříšeného Ježíše, poskytl Tomášovi přesvědčivé svědectví, nechtěl uvěřit. Je možné, že jeho nevěřícnost plyne ze závisti. Lze vytušit jeho…
- Církev bez poskvrny! (Články)
„Chceš dát svůj život Bohu, dobře, ale církvi? Opravdu věříš celé té instituci?“ To byla otázka, kterou mi položila moje kolegyně z Rádia, když jsem opouštěla práci, abych dala svůj…
- Církev je už 2000 let hrdá na jednoho nerozumného mladíka (Články) Štěpáne, Štěpáne, proč jen jsi nebyl trochu víc opatrný? Nemuseli by tě ukamenovat! Kdybys byl opatrnější, nemuselo se ti to stát... Proč jsi tolik mluvil o tom Kristu? Člověk přeci nemusí být…
- Církev je živá, protože Kristus je živý (Homilie Benedikta XVI. při mši svaté na zahájení pontifikátu) (Články) Svatopetrské náměstí, 24.4.2005 10 hod.
- Církev není bunkrem nebo uzavřenou pevností (Meditace k Zelenému čtvrtku) (Články) Na konci liturgie Zeleného čtvrtku budeme napodobovat Ježíšovu cestu. Tato cesta ale nesmí zůstat pouze liturgickým gestem. Má pro nás být výzvou stále znovu jej zapomenutého, vysmívaného, hledat…
- Církev nežije ze sebe samé (Články) Církev nežije ze sebe samé,
nýbrž z evangelia a z evangelia stále čerpá
orientaci pro svou cestu.
- Církev nikdy nebude tak lákavá, jako Bůh sám... (Články) Východiskem všech snah o živější církev, která by byla schopna lépe oslovit lidi, není pohled na církev samotnou se všemi jejími strukturami a úřady, akcemi a prohlášeními, strategiemi a metodami,…
- Církev potřebuje pyšné lidi… (Články) Apoštol Petr
byl velmi namyšlený
a pyšný muž.
- Církev: SUPERDEMOKRATI či SUPERHIERARCHOVÉ ? (Články) Extrémy demokracie a hierarchie
Jedna malá církevní nadsázka
Někteří věřící bědují nad tím, jak je v naší církvi málo demokracie. Jiní věřící se na zavádění demokratických prvků do života církve…
- Falešná jednota křesťanů? (Články) V Písmu čteme i o falešné jednotě, kdy se lidé semkli ve své ctižádosti a svévolnosti. Např. text o stavbě babylonské věže: „Celá země byla jednotná v řeči i v činech.…
- František nebo Dominik? (Články) Někteří lidé uvažují o vstupu do řehole, ale nemohou se rozhodnout, zda jít k františkánům nebo k dominikánům. Nevidí mezi těmito řády žádný podstatný rozdíl. Na první pohled se zdají téměř stejné,…
- Jako církev se orientujeme jen na věřící (Články) Jako církev jsme pořád zvyklí se orientovat hlavně na věřící a zapomínáme, že jsme posláni i k nevěřícím – to jsou ty ztracené ovce z podobenství o pastýři, který opustí své stádo a jde hledat…
- Je možné milovat církev a zůstat v reálu? (Články) Je vůbec možné skloubit skutečně realistický pohled na církev a lásku k církvi?
- Je třeba křesťanské hodnoty vyslovovat novým jazykem (Anton Srholec) (Články) Je třeba odlišit podstatné od okrajového.
Nevázat křesťanství na přežité formy.
- Jednadvacáté století - jaké bude pro církev? (Papež František) (Články) Věřím, že 21. století bude nábožensky založené. Záleží však na tom jak. Religiozita se často pojí s jistým druhem vágního teismu, který splétá psychologii s parapsychologií a není vždy zaměřen na…
- Ježíš Kristus král - svrchovaný Pán nad všemi politickými režimy (Články) Od dvacátých let XX. století slaví církev svátek Krista Krále. Ustanovil jej v době sílící sekularizace papež Pius XI. jako den, který má připomínat svrchovanost Kristovy vlády nad všemi…
- Kameny, které zabily Štěpána, se staly stavebními kameny církve (Články) I přes pronásledování prvních křesťanů, které začalo Štěpánovým usmrcením, a možná i díky němu mladé křesťanství sílilo. Krev prolitá mučedníky je semenem, z něhož vyrůstají noví křesťané, řekl…
- Když vyznáváme Krista bez kříže, nejsme Pánovými učedníky (Články) Když kráčíme bez kříže, když budujeme bez kříže a když vyznáváme nějakého Krista bez kříže, nejsme Pánovými učedníky, jsme světáky, jsme biskupy, kněžími, kardinály, papeži, ale nikoli Pánovými…
- Klerikalismus a legalismus v církvi (papež František) (Články) Pán vždycky svůj lid v obtížných momentech, v nichž byl lid zdrcen, opatroval skrze proroky. Prorok je člověkem tří dob: příslibu z minulosti, kontemplace přítomnosti a odvahy ukázat cestu k…
- Koncil je pro nás bezpečným kompasem (Benedikt XVI.) (Články) II. Vatikánský koncil je velká milost, kterou církev ve 20. století obdržela. Je pro nás bezpečným kompasem který nám umožňuje, abychom se dobře orientovali ve století, které se před námi otevírá.
- Mluvíme dost o lásce? (Články) Hovořit o lásce, vztazích, sexualitě není snadné… a přitom je to tak důležité! Krása Božího stvoření je nesmírná. Snad většina lidí má ovšem pocit, že jakmile o tomto tématu hovoří katolíci,…
- Mnozí lidé žijí jen tím, že počítají křivdy, které jim způsobili druzí… (Papež František) (Články) Svatá Terezie z Lisieux řekla, že pocity ukřivděnosti nespokojených mnišek plodí mnoho zla. Takto pokoušený člověk se postupně stává sběratelem křivd. Žije tak, že počítá křivdy, které mu způsobili…
- Na kněžství mě lákala světovost církve (Články) Zajímavý rozhovor s Otou Mádrem, kterého biskup nechtěl vysvětit na kněze kvůli zdravotnímu stavu. On pak ale přežil komunistické lágry, ilegální činnost, většinu svých kolegů a do své smrti (2011)…
- Narcismus teologů je nechutný a působí velké škody (Papež František) (Články) „Teolog, který se nemodlí a neklaní Bohu, se nakonec utopí v nechutném narcismu,“ řekl papež František v promluvě k shromáždění studentů a profesorů teologie. (Zamyšlení k příležitosti…
- Nebojme se ekumenismu (Jan Pavel II.) (Články) Slibným impulzem k nové evangelizaci a zkrácením cesty k jednotě může být pouze odvážné přiznání vin a omylů, za které jsou křesťané nějakým způsobem zodpovědní, a také velkorysá nabídka, že je s…
- Nebuďme vlky! Jsme-li ovce, vítězíme, jsme-li vlci, podléháme. (Články) Dokud budeme ovcemi, budeme vítězit; i kdyby nás obklopovaly tisíce vlků, přetrváme a budeme mít převahu. Staneme-li se však vlky, budeme přemoženi, neboť přijdeme o pomoc pastýře. Ten…
- Neshody existovaly již v prvotní církvi (Články) Problémy nelze řešit tím, že se dělá jako by neexistovaly
- Nezavírat oči před problémy (Papež František) (Články) „Prosme Pána o milost nemít strach, nelakovat život, ale brát jej tak, jak přichází, snažit se řešit problémy, jako apoštolové, a usilovat o setkání s Ježíšem, který je nám nablízku vždycky i v…
- Nikdo nemá odvahu říci: ´Lepší bude, když budeš zticha - když zpíváš, tahá to za uši!´ (Články) Co jsou charismata? Jak je můžeme rozpoznávat a přijímat? A máme je chápat jako něco krásného, anebo jako něco problematického? Katecheze papeže Františka.
- Odpuštění těm, 'kteří nám to v církvi kazí' (Články) Snad každý katolík, který upřímně miluje svou církev, má často pocit, že by to skoro šlo, nebýt těch... a toho... apod. Zkrátka každý vidíme někde v církvi skupinu lidí, u nichž bychom byli raději,…
- Oto Mádr (1917 - 2011)- jeden z nejdéle vězněných kněží u nás... (Články) Výběr z knižního rozhovoru s Otou Mádrem a základní životopisné informace o jeho životě.
- Pesimismus nad církví (Články) Když klesám na duchu a přepadají mě záchvaty pesimismu nad stavem dnešní církve, sáhnu někdy po historické církevní četbě. Pomáhá mi pohled do minulosti. Utěšuje mě, že „tenkrát“ to také…
- Plevel v církvi (Články) Třebas vidíme, že je v církvi koukol,
nesmí to být na překážku naší víře a lásce...
- Pokušení být v církvi jen jako ´nájemník´ (Články) Církev není rigidní, církev je svobodná – zdůraznil papež František a vykreslil přitom tři skupiny lidí, kteří se označují za křesťany: uniformisty, alternativisty a prospěcháři. Pro ně církev…
- Poselství k zakončení II. Vatikánského koncilu (František Tomášek, listopad 1965) (Články) Práce, která čeká na Církev po zakončení koncilu, je tak těžká a rozsáhlá, že je nemožné zvládnouti ji pouhou lidskou silou. Spasitel to připomíná slovy: „Beze mne nemůžete ničeho učiniti“…
- Pán skrze eucharistii přetváří anonymní dav ve společenství (Články) „Vy jim dejte jíst!“ (Lk 9,13). Kdo jsou ti, kterým dát jíst? Jsou to zástupy lidí. Ježíš stojí mezi lidmi, které přijímá, mluví k nim, stará se o ně a prokazuje jim Boží…
- Světci jsou pravými reformátory církve (Články) Světci jsou pravými reformátory církve, skrze něž se církev vracela k prostotě a zároveň otevírala nový přístup k víře
- Teologální devitalizace – největší neduh současné církve (Články) Kdysi mne velice překvapil jeden moudrý karmelitán původem ze Španělska, P. Federico Ruiz. Celý život vyučoval spirituální teologii a byl velkým znalcem Bible a křesťanských mystiků, prostě měl rád…
- Vystoupit z církve? (Články) Jedna mladá žena, moje známá, mi před nějakým časem napsala, že je naštvaná na Řím a na papeže a že už má dost i zklamání ze svého faráře. A že vystoupila z církve. Co jsem jí na to měl odepsat?
- ´NESVATÁ SVATOST´ CÍRKVE (Články) K něčemu se přiznám: Pro mě má právě nesvatá svatost církve v sobě cosi nekonečně útěšného. Cožpak bychom před svatostí, která by byla bez poskvrny a která by nás jen soudila a upalovala, nutně…
- Čím mi vyhrožuje tento svět, je mi k smíchu (Články) Mám to od Ježíše černé na bílém. O to se mohu opřít, na to se mohu spolehnout. Byť se otřásá celý svět, já vlastním jeho přípis, v něm mám své hradby a svou stráž. Jaká že jsou to slova?
- Žili jsme v přesvědčení, že katolíci Marii zbožšťují (Články)
Před třiceti lety ve Švédsku založili prostestantské charismatické hnutí "Církev Slovo života" (Livets Ord). A měli úspěch. Jeho misie se šíří na Ukrajině, v Rusku, Arméniii,…
- Adoptuj si kardinála - adopt a cardinal! (Články) "Adoptuj" do modlitby jednoho z těch, kteří budou v blízké době volit papeže. Výzva iniciativy, kterou organizuje německé hnutí Jugend 2000.
- C.S. Lewis a biblická textová kritika (Články) Tato přednáška byla proslovena ke studentům anglikánské teologické koleje v Cambridge
11. května 1959, později vyšla pod názvem „Moderní teologie a biblická kritika“. Ačkoli dnes…
- Co křesťany spojuje, je silnější než to, co je rozděluje (Walter Kasper) (Články) Křesťané mohou s radostí a vděčností potvrdit: „Mnohem silnější je to, co nás spojuje, než to, co nás rozděluje.“
- Církev má vskutku zvláštní slovník, kterému už nikdo nerozumí (Články) Církev má vskutku zvláštní slovník, kterému už nikdo kromě nás nerozumí (ale i my mu rozumíme jen částečně). Proto jedním z hlavních úkolů dnešní doby je najít způsob, jak přetlumočit obsah víry do…
- Dary a požehnání mimo hranice naší církve (Články) I v našem vlastním zájmu je potřebné konat pokání z katolické pýchy, abychom byli schopni přijmout dary a požehnání, které Bůh udělil jiným církvím, abychom se od nich byli schopni učit v oblastech,…
- Dát nemocným pocítit duchovní blízkost církve (Články) „Život člověka není manipulovatelná hodnota. V Kristu je odpověď na záhadu utrpení“ – řekl Benedikt XVI. v den památky Panny Marie Lurdské v bazilice sv. Petra na závěr mše svaté,…
- Existují pastýři, kteří si tak rádi nechávají říkat, ale své povinnosti plnit nechtějí (sv. Augustin) (Články) Myslí jen na svoje zájmy,
ne na zájmy Ježíše Krista...
- K současné náboženské situaci v Číně (Články) Rostoucí ekonomický význam Čínu postupně vynáší do role jednoho z dominantních hráčů v globálním světě. Jak se v kontextu tohoto vývoje utváří vztah čínské společnosti k náboženským hodnotám? Čína…
- Kardinál Špidlík o tradicionalismu (Články) Zdravá a falešná tradice
Origenes přirovnával falešné tradicionalisty k Židům chodícím plakat ke zdi zbořeného jeruzalémského chrámu. Jiní se zase divili, jaké nesmysly vyčtou heretici ze samotného…
- Každý z nás je pokoušen korupcí (Články) Korupce je hřích, který je na dosah a jehož se dopouští ten, kdo má ekonomickou, politickou či církevní pravomoc nad druhými. Všichni jsme pokoušeni korupcí. Tento hřích je na dosah, protože…
- Kdybych byl ďáblem, říká kardinál Martini, (Články) útočil bych především na biskupy. (Otázky: Lenka Svobodová)
- Která církev má reprezentovat Ježíše? (Články) Aneb zamyšlení k modlitbám za jednotu křesťanů...
Ježíš nám řekl, že naše vzájemná láska bude argumentem, který přesvědčí svět, že Ježíš je Mesiáš. Znamená to, že ďábel udělá všechno pro to, aby…
- Laik a biblické vědy (C.S. Lewis) (Články) Jak dlouho vydrží „zaručené výsledky moderní vědy“ nejen v oblasti biblické exegeze? A stojí zato jim bezpochybně věřit? (Pokračování článku "C.S. Lewis a biblická textová…
- Malý kurz pastorace (06): Církevní rozměr víry a víra jako osobní přesvědčení (Články) … neboli malý pokus o nahlédnutí do struktur víry, jak je člověkem žita.
- Maria bojuje po našem boku (Články) Matka Ježíšova - oslavená s tělem a duší v nebi – je obrazem i počátkem církve, která se dovrší v budoucím věku. Maria zároveň zde na zemi září před putujícím Božím lidem jako znamení jisté…
- Mít plavky odshora až dolů (Články) Jak jste trávili prázdniny jako jezuité v kněžském semináři v Římě? Dnes se adepti kněžství na prázdniny rozprchnou, ale tenkrát jsme je trávili společně. S úlevou jsme přijali vyhlášení…
- Mše svatá v hlubině jáchymovských lágrů (Články) Rozvěsili jsme po stěnách kahany, na schůdek položili utěrku, vytáhli kousek chleba, víno v lahvičce od léků, malou bibli a postavili jsme se do půlkruhu...
- Neboj se malé stádce (Články) Existují situace, v nichž kněz působí zvlášť vlivně, přestože církev je malým stádcem? Kde je pro kněze to malé zrno, které se stane velkým stromem, kvas, který prokvasí těsto?
- Nelaskavá tvář dnešní církve (Články) Nedávno si mi stěžovala bývalá spolužačka, že její vnuk si našel věřící děvče, které ho vzalo na Štědrý den na půlnoční. Celebrujícího kněze nenapadlo nic lepšího, než přítomným vynadat, že nechodí do…
- Neměl dar humoru, neměl vůdcovské a organizační vlohy, nebyl strhujícím kazatelem, byl malé postavy... (Články) Traduje se, že Jan od Kříže byl malé postavy, ale ušlechtilý ve slovech i gestech. Na rozdíl od Terezie neměl dar humoru; snad k tomu přispělo tvrdé mládí. Neměl vůdcovské, organizační vlohy, nebyl…
- Nepotřebujeme svědomí špatné, nýbrž citlivé (Články) Vím, že existují lidé trpící špatným svědomím. Ti potřebují Boží odpuštění. Pomůže jim duchovní doprovázení nebo teraupetická péče. Špatné svědomí se dá léčit rozhovorem v diskrétním prostředí, lze…
- Nevšední biskup v neklidné době (Články) Antonín Maria Klaret se narodil roku 1807. Jako aktivní kněz šířil evangelium mezi prostým lidem, za což musel do vyhnanství. Jako na biskupa na něj několikrát spáchán atentát. Využíval…
- O poslání žen (Papež František) (Články)
Podle židovského práva ženy a děti nemohly skládat důvěryhodné, věrohodné svědectví. Bůh si ale nevybírá podle lidských kritérií. Prvními svědky Ježíšova narození jsou pastevci, prostí a obyčejní…
- Proč Svatý rok milosrdenství? Co je jeho smyslem? (papež František) (Články) V naší době hlubokých změn je potřeba zviditelnit znamení přítomnosti a blízkosti Boží. Slavit Svatý rok milosrdenství znamená učinit znovu středem našeho osobního života a našich komunit…
- První světice USA: vdova s pěti dětmi, konvertitka, aktivistka (Články) Svatá Alžběta Anna Bayley Setonová se narodila roku 1774 v New Yorku. Stala se první světicí své země. Svou cestu životem hledala a prošlapávala navzdory mnoha protivenstvím. Její životní…
- Představte křesťanství jako pramen duchovnosti (Články) vyzývá evropské věřící archimandrita Siarhiej Gajek
Archimandrita Dr. Siarhiej Gajek, M. I. C., SEOD (* 1949) je řeckokatolickým knězem a řeholníkem řádu Mariánů. V Československu v období totality…
- Předznamenání nového papeže Františka (Články)
Slovo předznamenání znamená ve světě hudby to, v jaké tónině bude následující skladba znít, podle jakých zákonitostí se bude řídit. Nový papež František na počátku své „skladby“…
- Překročit práh víry (papež František) (Články) Je tedy potřebné „překročit práh, učinit krok, který je znamením svobodného vnitřního rozhodnutí, a odvážit se vstoupit do nového života“.
- Rybolov na Petrově člunu (Benedikt XVI.) (Články)
Kristus sám sebe a jednotu své církve svázal s tím, kterého nazval Petr, Skála. Skutečně také celá dobrá zpráva ústí do pověření svatého Petra, kterému je svěřeno pást stádce Ježíše Krista, které…
- Společnost, etika a církev (Články) Církev nedostala do vínku povinnost umravňovat společnost: má hlásat evangelium a tak získávat Kristu nové a nové učedníky. Ti se pak ovšem nemohou k bližnímu, ve kterém rozpoznávají tvář svého Pána,…
- Světci jsou pravými reformátory církve (Články) Světci jsou pravými reformátory církve, skrze něž se církev vracela k prostotě a zároveň otevírala nový přístup k víře.
- Upsání se ďáblu není pomocí církvi (Články) Jak obstála církev v době komunismu? Odpovídá Václav Malý.
- V nové Ježíšově smlouvě je naplněn příběh Božího manželství (Články)
V nové Ježíšově smlouvě je naplněn příběh Božího manželství. Křesťanské shromáždění je staronovou nevěstou připravenou k zasnoubení. Církev je novou nevěstou, připravenou na…
- V čem byl úspěch misie sv. Cyrila a Metoděje? (Články) Kdo vede druhé ke Kristu, nesmí dirigovat, komandovat, manipulovat a uniformovat...
- Zříkám se služby římského biskupa (11.2.2013 odstoupil Benedikt XVI.) (Články) „S plným vědomím závažnosti tohoto úkonu a zcela svobodně prohlašuji, že se zříkám služby římského biskupa, nástupce svatého Petra, která mi byla kardinály svěřena 19. dubna 2005, takže od 28.…
- ´Položit svůj život´ znamená také přijímat lidi s jejich charakterovými omezeními (Články) „Dát svůj život“ znamená i snášet mlčení a grimasy lidí kolem mně, přijímat jejich charakterová omezení a nedivit se, když se setkám s tím, v čem oni sami nemají jasno, a…
- Apoštolská posloupnost (Články) Milovaní bratři a sestry, během obou posledních audiencí jsme se zamýšleli nad tím, jaký význam má tradice v církvi, a viděli jsme, že se projevuje stálou přítomností Ježíšova slova a života v jeho…
- Benedikt XVI. se vzdává úřadu papeže (Články) Po opakovaném zpytování vlastního svědomí jsem před Bohem došel k jistotě, že moje síly z důvodu pokročilého věku již nestačí na náležité vykonávání petrovského úřadu. ... Benedikt XVI. (odkaz na…
- Benedikt XVI.: Reforma církve nenastane bez osobní reformy nás samotných (Články) Ve své katechezi při audienci se Benedikt XVI. věnoval postavě Učitele církve, sv. Roberta Bellarmina. V samotném závěru o něm řekl:
„V Duchovních cvičeních sv. Ignáce čerpal Bellarmino rady,…
- Bůh bez církve je jako teorie bez praxe (Články) Církev je ve většině jazyků rodu ženského; a víme, jak nesnadné je porozumět ženství. Můžeme tedy vůbec proniknout její nitro? Vše, co je, je poznatelné. Avšak ne vše, co existuje, obsáhneme rozumem.…
- Hlavní překážkou evangelizace je krize víry (Články) Pověření hlásat radostnou se nemůže vyčerpat v pouhém vyslání několika kněží či laiků na misie, nýbrž musí zahrnout veškerou činnost místní církve. Proto vyžaduje neustálé přizpůsobování životního…
- I v křesťanských společenstvích jsou kariéristé. (Papež František) (Články) Takoví, kteří hledají sebe… Chtějí svoji slávu. Náboženství na způsob výměnného obchodu...
- Ideál jednoty v lásce se nemůže stát hasící pěnou jiných názorů (Články) Je možné žít v církvi bez konfliktů, dokud jsou v ní lidé? Dnes se biblisté víceméně shodují na tom, že i opěvovaná a neustále za vzor dávaná jednomyslnost prvních křesťanů byla spíše vytouženým…
- Jednotlivec i církev potřebují očišťování (Články) Bůh si přeje, abychom „nesli dobré ovoce“, proto své ratolesti i čistí (srov. Jan 15,2). A to je skutečnost, která se nám někdy tak trochu zajídá.
- Jáhen očima farníků (Články) Nedávno proběhl v českých a moravských farnostech kvalitativní výzkum, který měl za úkol mimo jiné zjistit povědomí farníků o jáhenské službě. Výzkumníky zajímalo, co věřící vědí o práci jáhnů a…
- Kardinál Koch: Duch svatý dokončí, co začal (Články) Vatikán. Právě začal Týden modliteb za jednotu křesťanů, jehož téma zní: "Vytrvale poslouchali učení apoštolů, byli spolu, lámali chléb a modlili se".
- Kde se vzaly státní příspěvky církvím? (Články)
Jedním z důsledků pádu komunismu je v postkomunistické Evropě hledání nových vztahů mezi církví a státem, spojené s otázkou finančního zabezpečení náboženských společenství vůbec. Obě otázky jsou v…
- Kristův pohřeb (Miloslav Vlk) (Články) Kardinál Miloslav Vlk napsal meditace o smrti a zmrtvýchvstání Krista. Ve svých zamyšleních nad jednotlivými zastaveními Ježíšovy křížové cesty nás přivádí k hlubšímu vědomí o nekonečné Boží lásce a o…
- Lateránská basilika a my (Články) Uvnitř basiliky Nejsvětějšího Spasitele nebo Sv. Janů v Lateránu nebo Matky všech kostelů anebo Lateránské basiliky se nachází obchůdek s devocionáliemi. Chodili jsme tam za římských studií kupovat…
- Malý kurz pastorace (02): Dogmatická konstituce Lumen gentium s ohledem na pastorální teologii (Články) "Kristus je světlo národů. Proto tento posvátný sněm, shromážděný v Duchu svatém, má vřelou touhu hlásáním evangelia všemu stvoření (srov. Mk 16,15) osvítit všechny lidi jasem Kristova světla,…
- Malý kurz pastorace (03): Konstituce Gaudium et spes jako inspirace pro současnou pastorální teologii (Články)
Pro odchovance koncilu, mezi něž se počítám, je asi nesporným faktem, že konstituce Gaudium et spes je inspirací i v současnosti. Jinak tomu může být u těch, kteří se narodili později a jako…
- Malý kurz pastorace (05): Prostory pastorace (Články)
Prostředí, v nichž se pastorace děje, mají a mohou plnit v oblasti pastorace určité specifické úkoly. Základní úkol všech prostředí je ale stejný: růst a zrání víry!
- Malý kurz pastorace (07): Víra a její předávání v dnešní společnosti (Články)
Každý člověk hledá v životě naplnění a oporu pro překonání těžkostí. Znamená to ale hned, že lidé hledají Boha v tom smyslu, jak tomu my křesťané rozumíme? Lze říci o každém, kdo nedošel…
- Malý kurz pastorace (09): Bible v liturgické a pastorační činnosti (Články)
V liturgii i v ostatní pastorační činnosti se věřící setkává s Biblí stále. Setkává se ale různým způsobem a tyto různé způsoby mají různé přednosti i různá omezení. Je třeba…
- Malý kurz pastorace (12): Laici v pastorační službě (Články)
Církevní dokumenty zdůrazňují, že pastýřem v pravém a plném slova smyslu je biskup a kněz. Tím ovšem není řečeno, že by se laici neměli nebo nemohli podílet na pastorační práci církve, přesněji na…
- Malý kurz pastorace (17): Zkušenosti se sektami a destruktivními kulty v pastoraci v ČR (Články)
Obrazně lze říci, že fenomén sekt a nových nekřesťanských (pseudo) náboženských proudů představuje zpravidla vůči křesťanství nebezpečí podobné, jaké představují bacily a viry pro lidské zdraví.…
- Malý kurz pastorace (18): Katechumenát (Články)
Po dobu prvních staletí života církve byla běžné, že dospělý člověk, který uvěřil v Krista a chtěl se stát křesťanem, byl připravován na plné uvedení do křesťanského života postupně katechezemi,…
- Obsah fatimského zjevení: Zlo nemá poslední slovo (Články) V roce 1917 se u portugalského městečka Fatima zjevila třem dětem – pastýřům Panna Maria. Toto zjevení patří mezi církví uznaná. Klíčové „tajemství“ zjevení zní: „Mé…
- Pokušení církve (Vojtěch Kodet) (Články) Církev je vystavena stejným pokušením, jako byl vystaven Ježíš na poušti. Když hlouběji pochopíme Ježíšův boj, snadněji si uvědomíme, co je pokušením také pro církev dnes. (Odkaz na Vojtechkodet.cz)
- Rok 1990 - první návštěva papeže a nabídka z Rudého Práva (Články) Přiživit se na této historické události toužil kde kdo. I přišli za mnou tři páni z Rudého práva s návrhem vydat společnými silami plakáty a letáky s portrétem Jana Pavla II. "Ne," řekl jsem…
- Svatost a katolicita církve (Články) … Stejně sporná jako svatost se nám jeví i katolicita církve. Nesešívaná Pánova suknice je roztržena mezi rozhádané strany, jedna církev je rozdělena do mnoha církví, z nichž každá si s větší…
- Svatost neznamená perfekcionismus (Články) Vzpomínám si na slova, která mi kdysi dávno řekl jeden kartuzián: „Uvěříte-li opravdu v lásku, kterou chová Bůh k vám, pak budete svatým.“
- Triumfalismus církve? Velikášství? Touha po moci? (Články)
Tyto a podobné myšlenky by mohl navodit dnešní svátek "Krista Krále". Avšak samotné evangelium uvádí na pravou míru podstatu této slavnosti: žádná touha po moci, žádný triumfalismus.…
- Typický českomoravský katolík? (Články) „…já jsem přece věřící, jsem katolík, vím moc dobře, že by se v pátek neměla jíst klobása ..."
- Z papežovy normality a spontánnosti se může církev lecčemus naučit (Články) Papež František telefonoval svému krajanovi, faráři obce poblíž Říma
- Ze sčítání obyvatel nemáme relevantní informaci, (Články) aneb Co se můžeme a nemůžeme dozvědět o náboženské víře obyvatel ze sčítání obyvatelstva
Nedávno zveřejněné předběžné výsledky sčítání obyvatelstva a nám mohu říci leccos zajímavého a na druhé straně…
- ´Církev má být především chudá´ (Články) Kniha Páté evangelium je sbírkou komentovaných úryvků z fiktivního - pátého - evangelia. Kardinál Giacomo Biffi v ní ironicky naráží na některé tendence v církvi po II. vatikánském koncilu, které jsou…
- 4. adventní / C / Bůh Vánoc zamíchává lidem karty / papež František (Kázání)
- 7. neděle velikonoční - C / Stůl slova (Kázání)
- 2. neděle velikonoční A / Stůl slova - Aleš Opatrný (Kázání)
- 2. neděle velikonoční B / Ze strachu měli dveře zavřeny… (Kázání)
- 15. neděle v mezidobí B / Petr Šabaka (Kázání)
- 34. neděle v mezidobí B - Slavnost Krista Krále / Petr Šabaka (Kázání)
- Svátek posvěcení Lateránské basiliky 9. 11. / Petr Šabaka (Kázání)
- Církev potřebuje opravdové duchovní lidi, má-li obstát v situaci ohrožení. (Citáty) Obejde se bez konsistoří, ba i biskupů,
- Víra Ježíšových následovníků, a zvlášť Petrova, (Citáty) který byl skálou, neotřesitelným základem církve, roznítila víru tisíců dalších lidí.
- Ano, kdo uvěří, nikdy není sám. (Citáty)
- Boží sen se střetává s pokrytectvím některých Jeho služebníků (Citáty) My všichni jsme hříšníci a také my můžeme mít pokušení „zmocnit“ se vinice kvůli chtivosti, která v nás - lidských bytostech - nikdy nechybí.
- Boží vůle je to, co opravdu spojuje nadpřirozenou rodinu učedníků a křesťanů. (Citáty)
- Církev je větší než místní či regionální církev. (Citáty) Každá místní církev by se měla učit od křesťanů z jiných světadílů.
- Církev přichází z dálky, ale neohlíží se zpět, hledí kupředu. (Citáty) S Kristem, který již přišel, kráčí vstříc Pánu, který přijde.
- Hašteřivost a touha po prázdné slávě jsou červotoči, kteří oslabují církev (Citáty) Je zapotřebí jednat pokorně a svorně a nehledat vlastní zájem...
- Kniha Skutků apoštolů nám ukazuje církev, (Citáty) která je krok za krokem vedena Duchem Svatým.
- Kristus svou obětí na kříži zrodil církev (Citáty) jako svou snoubenku a své tělo.
- Křesťanský lid je jako řeka, která zavlažuje zemi a šíří Boží požehnání (papež František) (Citáty) Jako se z generace na generaci předává život, tak také znovuzrozením ze křtu se z generace na generaci předává milost,
- Maria svým nanebevzetím předjímá druhý Kristův příchod: (Citáty) spojuje současný, pozemský úděl církve s jejím budoucím údělem v nebi, kam církev směřuje a kde se setkají všichni vzkříšení.
- Nikdo si nemůže vystačit sám (Citáty) Plně rozvinout se můžeme jedině ve společenství s ostatními...
- Opravdu jsem zakusil na vlastní kůži, (Citáty) že církev má sílu ovládat zlo.
- Pronásledování církvi pomáhá... (Citáty) Pronásledování vzniklé po Štěpánově smrti pomohlo církvi, aby se neukolébala ke spánku a našla své misijní kořeny, jež jsou zárukou její trvalé svěžesti.
- Zasedání biskupské synody neslouží k tomu, aby se ukázalo, kdo je nejvíce inteligentní... (Citáty) Zasedání biskupské synody neslouží k diskusi o krásných a originálních idejích nebo k tomu, aby se ukázalo, kdo je nejvíce inteligentní.
- Zlý duch preferuje církev (Citáty) vlažnou a nic neriskující...
- Účel církve spočívá právě v tomto, v ničem jiném: (Citáty) ve spáse duší, jedné každé.
- Církev je pro svět místem propustnosti jasu Jeho světla. (Citáty)
- Je to právě její ubohost a slabost, které přitahují Ježíšův soucit. (Citáty) Církev je tolik milovaná, protože je ubohá.
- Ježíš se daruje církvi, aby poznala především Boha, (Citáty) uměla být milována, aby od něj přijala sílu milovat a učila se, jak milovat.
- Každý z nás je jedinečným dílkem (Citáty) ohromného puzzle a potřebujeme jedni druhé.
- Klerikalismus se snaží ovládnout prostory (Citáty) a nikoli zažehnout procesy.
- Musíme kráčet vepředu – říkával rád papež Jan Pavel II. (Citáty) Nebědovat a nemoralizovat, nýbrž objevovat a posilovat to dobré a nové, to znamená evangelium, radostnou zvěst.
- Pro církev je dnes nejdůležitějším úkolem (Citáty) zprostředkovat lidem žízeň po modlitbě a učit je, jak se mají modlit.
- Svatí, naši starší bratři, se horlivě nasazují (Citáty) pro pozemskou „církev bojující“.
- Svátost pokání je jedním z cenných pokladů církve, (Citáty) neboť pouze prostřednictvím odpuštění se skutečně obnovuje svět.
- Církev (Témata týdne)
- Církev je - v určitém smyslu - ovdovělou matkou (Papež František) (Témata týdne) Církev má odvahu ženy, která pečuje o svoje děti, aby je dovedla na setkání se svým Ženichem. Takto papež František v homilii při dnešní mši v kapli Domu sv. Marty komentoval dnešní (17.9.2013)…
- Církev zůstává vzdor vlnobití světa stále pevná (Témata týdne) Nikoli náhodou zůstává Boží církev vzdor všemu vlnobití světa stále pevná, jak se sluší na stavbu, která je zbudována na skále apoštolů, a její základy neochvějně odolávají útokům běsnícího moře. Vlny…
- Jak jsi pochybná, církvi, avšak jak tě přesto miluji! (Témata týdne) „Jak jsi pochybná, církvi, avšak jak tě přesto miluji! Jak jsi mě nechala trpět, avšak tolik ti dlužím! Chtěl bych tě vidět zničenou, avšak potřebuji tvou přítomnost. Tolik skandálů jsi…
- Mnohé mocnosti se snažili a snaží církev zničit, ale budou zničeny (papež František) (Témata týdne) Kolik jen mocností se v průběhu dějin snažilo – a snaží – zničit církev jak zvnějšku, tak zvnitřku, ale všechny budou zničeny a církev zůstane naživu a bude přinášet plody, zůstane…
- Prvotní církev v první řadě neanalyzovala situaci, ale modlila se... (Benedikt XVI.) (Témata týdne) Uprostřed těžkostí a v ohrožení se první křesťanské společenství nepokouší o nějakou analýzu toho, jak reagovat, nehledá obranné strategie ani nepřijímá nějaké opatření, nýbrž tváří v tvář zkoušce…
- Překvapení Ducha svatého vedou církev kupředu (papež František) (Témata týdne) Bůh je Bohem novostí. »Všechno tvořím nové« (Zj 21,5), říká nám. A Duch svatý přišel právě proto, aby nás obnovil, a nepřetržitě pracuje na naší obnově. Trochu to působí obavy. V…
- Představený ať umí v pravý čas mlčet a v pravý čas promluvit (Řehoř Veliký) (Témata týdne) Když se pastýř bojí říci pravdu, nedělá nic jiného, než že svým mlčením vlastně utíká.
- Bez Ducha svatého ... (patriarcha Ignatios IV.) (Témata týdne) je evangelium mrtvou literou...
- Biskupská hodnost je služba, nikoli honosná pocta (Témata týdne) Je smutné vidět muže, který tento úřad hledá, podniká spoustu věcí, aby jej dosáhl, a když se mu to podaří, neslouží, ale naparuje se a žije jenom pro svou samolibost.
- Budoucnost církve (Joseph kardinál Ratzinger) (Témata týdne) Nyní se zdá, že se katolická církev brzy bude moci srovnat s proslulými černými dírami ve vesmíru, s rozpadající se hvězdou, jejíž střed je už dávno neviditelný, a která se postupně scvrkává do…
- Citáty z knihy: O víře dnes (Joseph Ratzinger) (Témata týdne) Více než kdy dříve nám dnes Pán dává poznat, že pouze On může svoji církev zachránit. Církev náleží Kristovi a na něm je, aby se o ni postaral.
- Církev - svátost lásky a milosrdenství (Témata týdne) Přikázání milosrdenství se netýká pouze křesťana jako jednotlivce, platí také pro církev jako takovou. Poselství církve se musí projevovat konkrétní praxí a kulturou milosrdenství v celkovém životě…
- Církev a církve - pluralita - ekumenismus - církev a svět (KGI) (Témata týdne) Kristus chtěl jednu, ale ne jednotvárnou církev...
- Církev a svatý Pavel / Benedikt XVI. (Témata týdne)
Důležité je povšimnout si, že slovo „Církev“ se téměř vždy u Pavla objevuje s přívlastkem „Boží“. Není to lidské sdružení, které by povstalo ze společných idejí nebo…
- Církev dosáhne dokonalosti teprve v nebeské slávě (LG) (Témata týdne)
Církev, do níž jsme v Kristu Ježíši všichni voláni a v níž Boží milostí získáváme svatost, dosáhne dokonalosti teprve v nebeské slávě.
- Církev je katolická, všeobecná (papež František) (Témata týdne)
- Církev je věrná Duchu svatému, když se nepokouší Jej ochočit (papež František) (Témata týdne) Čím více se na své cestě víry a bratrského života pokorně necháváme vést Pánovým Duchem, tím snáze překonáme nedorozumění, rozdělení a spory a staneme se věrohodným znamením jednoty a pokoje.…
- Církev má tři rozměry (Lumen gentium) Aleš Opatrný (Témata týdne)
Církev má - obrazně řečeno - tři rozměry:
výšku: historii – dnes dvoutisíciletou;
šířku: znamená mnohostrannou mnohovrstevnou skutečnost co do složení, významu,…
- Církev nemá lnout k penězům a moci (papež František) (Témata týdne) V církvi odjakživa existovalo pokušení zkaženosti. Nastává, když církev lne k moci a penězům, namísto věrnosti Pánu Ježíši, vládci pokoje, radosti a spásy. Dnešní evangelium je dokladem takové…
- Důstojně žít Evangelium (Anton Srholec) (Témata týdne) Církev se potřebuje osvobodit od svých zábran, od své vázanosti na moc, na úřad, na neomylnost. Od chorobných postojů, od nevědomosti, od vazby na minulost a na chorobnou politickou přítomnost. Od…
- Exercicie pro papeže (Christoph kardinál Schönborn) (Témata týdne)
- Gándí a návštěva kostela (Témata týdne) Gándhí se jako student v Jižní Africe intenzivně zabýval četbou Bible. Velmi mu učarovalo Ježíšovo horské kázání. Měl zato, že by křesťanství mohlo být řešením obtížného problému indického…
- Ideál jednoty v lásce se nemůže stát hasící pěnou jiných názorů /Kateřina Lachmanová/ (Témata týdne) Někdy je totiž právě ve jménu lásky potřeba vyvolat konflikt, případně aktivně se zúčastnit nějakého sporu. O tom svědčí bezpočet příkladů z dějin, ze života světců i ze života samého Ježíše
- Jednotu nevytváří podobnost… Církev je magnet. (Wilfrid Stinissen) r. 2006 (Témata týdne) Jednota, není vytvářena podobností, nýbrž láskou. Láska dokonce vzniká, roste a vyvíjí se v různosti. Proto patří k řádu stvoření, že muž je přitahován k ženě a žena k muži.
- Kde jsou v církvi klevety, není harmonie (papež František) (Témata týdne) Církev je katolická, protože je „domem harmonie“, kde se umí snoubit jednota a různost, aby společně vytvářely bohatství. A tady se ptejme: žijeme ve svých společenstvích harmonii…
- Malý šroubek na lodi (Témata týdne) Byla jedna velká loď a jeden docela malý šroubek, který s mnoha dalšími šroubky spojoval velký ocelový plát. Ten šroubek se během cesty po Indickém oceáně uvolnil a vypadalo to, že…
- Na kněze a biskupy lpící na majetku je smutný pohled (papež František) (Témata týdne) Také v církvi jsou lidé, kteří místo aby sloužili, mysleli na druhé a kladli základy, církev využívají. Jsou to prospěcháři lnoucí k penězům. Kolik takovýchto kněží a biskupů jsme už viděli. Je smutné…
- Papež František: Kde je moje vlast? V nebi či na zemi? (Témata týdne) Také dnes existují „pohanští křesťané“, kteří „jednají jako nepřátelé Kristova kříže“ – upozornil papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Papež…
- Papež Jan XXIII. a představená :-) (Témata týdne) Venku přede dveřmi stál sám papež a trpělivě čekal, až mu po zazvonění otevřou.
- Pokušení církve ztotožnit se s nějakou kulturou (Jean Marie Lustiger) (Témata týdne)
Když je církev v nějakém společenství ve většině, je prvým pokušením ztotožnit nějakou kulturní formu s křesťanským celkem. Ale pomocí historické paměti vidíme, že toto smísení neobstojí.
- Triumfalismus není od Pána (Papež František) (Témata týdne) Křesťanský život v sobě ukrývá jedno velké pokušení – pokušení triumfalismu, které se nevyhnulo ani apoštolům.
- A na té skále ... (Christoph kardinál Schönborn) (Témata týdne)
- Aby technika byla podřízena člověku (Jean Marie Lustiger) (Témata týdne)
- Apoštolát je projev lásky (Jean Marie Lustiger) (Témata týdne)
- Autorita: moc nebo služba? (Témata týdne) Nositel autority naštěstí nemusí být bez chyby. Nositel autority by ale měl své chyby a svá omezení znát, přiznávat je a respektovat. Tím jeho autorita poroste.
- Bojíme se odvahy (Walter Kasper) (Témata týdne)
- Budoucnost církve (Joseph kardinál Ratzinger) (Témata týdne)
- Citát z knihy: Křesťanství na přelomu tisíciletí (Joseph kardinál Ratzinger) (Témata týdne)
- Citáty z knihy: Církev: přístřeší duše (Paul M. Zulehner) (Témata týdne)
Nic nemůže růst bez kořenů, ovšem i kořeny odumírají, neroste-li strom.
- Citáty z knihy: Krédo (Louis Evely) (Témata týdne)
- Citáty z knihy: Církev: přístřeší duše (Paul M. Zulehner) (Témata týdne)
- Citáty z knihy: Experiment lásky (Anton Srholec) (Témata týdne) Existuje nepsaný zákon, že každá velká pravda musí být pošlapána, zesměšněna, pošpiněna, a když podobně jako křesťanství u nás unese tato ponížení, stává se zajímavou, hodnou úcty.…
- Citáty z knihy: Kordula anebo vážný případ (von Balthasar) (Témata týdne)
- Citáty z knihy: Křesťanská víra ve světle současné teologie (kolektiv autorů) (Témata týdne)
- Citáty z knihy: Křesťanství v proměnách dvou tisíciletí (Peter Pawlowsky) (Témata týdne)
- Citáty z knihy: Maria, Matka Pána (Max Thurian) (Témata týdne)
- Citáty z knihy: Uvedení do víry (Walter Kasper) (Témata týdne)
- Citáty z knihy: Ve službě slova - cyklus C (Tomáš Špidlík) (Témata týdne)
- Citáty z knihy: Zvolil som si Boha (Jean Marie Lustiger) (Témata týdne)
- Co koná Duch svatý (Raniero Cantalamessa, Saverio Gaeta) (Témata týdne) Stručně bychom mohli shrnout působení Ducha svatého do těchto oblastí: je Bohem, který se zpřítomňuje v dějinách, je Bohem, který v dějinách aktivně působí, když inspiruje proroky a připravuje…
- Co člověk vlastně potřebuje? (John Powell) (Témata týdne)
- Církev - Kristus ano církev ne? (KGI) (Témata týdne)
- Církev - služby - úřady - členění - neomylnost (KGI) (Témata týdne) Dnešní kritika církve se zaměřuje především proti „instituci“, proti „úřednické církvi“ a často zvláště proti papeži.
- Církev a Bible (Michael Špilar) (Témata týdne) Odkud církev získala Bibli? Spadla z nebe, nebo má nějakou zvláštní cestu vzniku, nebo ji napsal nějaký moudrý spisovatel?
- Církev a církve - pluralita - ekumenismus - církev a svět (KGI) (Témata týdne)
- Církev a svatý Pavel / Benedikt XVI. (Témata týdne)
- Církev chrám Ducha svatého ( KKC 797 - 810) (Témata týdne)
- Církev chudých (Max Thurian) (Témata týdne)
- Další myšlenky (Témata týdne)
- Duch a církev v posledních časech (KKC 737 - 741) (Témata týdne)
- Dávat odpověď víry (Walter Kasper) (Témata týdne)
- Jeden z kritických názorů (Jan Jandourek) (Témata týdne)
- Jednotu může vytvořit pouze jediný celek (Walter Kasper) (Témata týdne)
- Jestli nezvolíte papeže ! (Bernhard Hülsebusch) (Témata týdne)
- Kairos pro církev (Walter Kasper) (Témata týdne)
- Katolické specifika, zvyky a zvláštnosti (KGI) (Témata týdne) Stále znovu narážíme na totéž: vnější projevy, viditelná znamení prohlubují duchovní život, na druhé straně však mají smysl jen tehdy, jestliže nejsou samoúčelné, nýbrž jsou výrazem vnitřního…
- Kdo je venku a kdo uvnitř - o formalismu v duchovním životě (Témata týdne) Nelpíme pouze na vnějších slavnostech a obřadech?
- Komunikovat, ne exkomunikovat (Peter Pawlowsky) (Témata týdne)
- Kontext a význam deklarace Dominus Iesus (Joseph Ratzinger) (Témata týdne)
- Kontext a význam deklarace Dominus Iesus (Joseph Ratzinger) (Témata týdne)
Úcta a respekt k náboženstvím světa jakož i ke kulturám, které přinesly objektivní obohacení podpory lidské důstojnosti a rozvoj civilizace, neumenšuje originalitu a jedinečnost zjevení Ježíše…
- Kristus miloval reálnou církev (Raniero Cantalamessa) (Témata týdne)
- Literatura k tématu (Témata týdne)
- Může mě vůbec Bůh použít? (Témata týdne)
- Nekritická láska versus nelaskavá kritika (Max Kašparů) (Témata týdne)
- O církvi (Témata týdne)
- Obecné blaho a sociální učení katolické církve (Cyril Martínek) (Témata týdne)
- Pater Pio a poslušnost církvi (Témata týdne)
- PATERO CÍRKEVNÍCH PŘIKÁZÁNÍ (Témata týdne)
- Pomluva je něco horšího než hřích, je to přímý výplod Satana (Papež František) (Témata týdne) Církev má dnes více mučedníků než v prvních staletích,“ řekl papež František v homilii nad čtením ze Skutků apoštolů o obvinění prvomučedníka Štěpána. ... Štěpán, první mučedník církve, byl…
- Pomluvy, dezinformace a nactiutrhání jsou hříchem a poškozují církev (papež František) (Témata týdne) My křesťané hodně klevetíme. Klevety zraňují a snaží se jakoby umenšit druhého. Namísto toho, abych sám rostl, tak snižuji druhého a cítím se velkým. Nefantazírujte a nevěřte tomu, že spása…
- Poslušnost k církvi - zkouška pravosti (Témata týdne) Jednou mne zavolali, abych rozlišil případ ženy, která o sobě tvrdila, že je Boží ženou. Tato žena odevzdávala lidem poselství a pomáhala jim prostřednictvím automatického písma. Byl jsem si…
- Poutníci – stavitelé (Christoph kardinál Schönborn) (Témata týdne)
- Počátek Božího lidu (Prof. Dr. Jan Heller) (Témata týdne)
- Pravé pojetí církve (Tomáš Špidlík) (Témata týdne)
- Problémy světa (Otto Hermann Pesch) (Témata týdne)
- Pronásledování je každodenním chlebem církve (Témata týdne) Stejně jako prvomučedník Štěpán nebo mučedníčci zabití Herodem – řekl papež František v homilii při ranní mši v kapli Domu sv. Marty (12.4.2016) - jsou také dnes mnozí křesťané zabíjeni pro…
- Předpoklady vzniku církve a paruzie (Peter Pawlowsky) (Témata týdne)
- Původ obřadu žehnání matky po porodu (Témata týdne)
První zmínky o obřadu žehnání matky v západní liturgii pocházejí z 9. století. Obřad měl původně především purifikační význam. Vyloučení šestinedělek z bohoslužebného…
- Rozumět Božímu hlasu v dějinách (Tomáš Halík) (Témata týdne)
- Různé (Témata týdne)
- Různé (Témata týdne)
- Různé (KKC - jednota) (Témata týdne)
- Různé 2 (Témata týdne)
- Různé 3 (Témata týdne)
- Různé 4 (Témata týdne)
- Různé texty různách autorů k tématu: církev (Témata týdne) Cílem není náboženství, ale život v Bohu a pro Boha. (Anton Srholec: Experiment lásky, Na ceste 1989, 52-53)
- Sen (J. Card. Suenens) (Témata týdne)
- Svatá válka proti pomluvám (papež František) (Témata týdne) Papež František vyhlásil boj proti „drbům“. Pomluvy a klepy byly papežem označeny jako škodná, proti které je třeba vyjít do boje. Církev má být totiž stále na stráži, aby se nedala…
- Učitelský úřad - reprezentant víry (Walter Kasper) (Témata týdne)
- Vším mohou být jen všichni (Walter Kasper) (Témata týdne)
- Webová okna dokořán! (KT 2013/41, Karolína Peroutková) (Témata týdne) Internet se vyvíjí rychle a může nás těšit, že mnohé církevní instituce jej využívají efektivně. Návštěva webu farnosti je totiž často prvním krokem pro ty, kteří v ní hledají útočiště. O možnostech…
- Zjevení, Písmo a podání (KGI) (Témata týdne)
- Změny ve světě a ve světové církvi (Aleš Opatrný) (Témata týdne)
- Změny vyvolané koncilem (Aleš Opatrný) (Témata týdne)
- Česká církev v pohledu Novo millennio ineunte (Aleš Opatrný) (Témata týdne)
- Čím je církev prospěšná naší společnosti? (Prof. Vladislav Klener) (Témata týdne)
- Štěpánův případ způsobil oddělení církve od židovství (Témata týdne) Vystoupení „bouřlivého“ Štěpána vyvolalo mezi židy a křesťany bolestné, avšak nezbytné rozštěpení.
- „Důvěřuj Ježíši Kristu!“ - slova matky ve vězení (Témata týdne) „Umučeni pro Krista“ - tak se jmenuje kniha baptistického faráře Richarda Wurmbranda. Pochází z Rumunska. Vypráví, jak ho v roce 1948 přepadli na ulici komunisté. Zavřeli ho, protože…
- Řeč biskupa ThDr. Františka Tomáška na 139. generální kongregaci 2. vatikánského koncilu dne 30. září 1965 (Témata týdne) Tísnivé poměry rodin plodí různá další sociální zla a ne všude jsou státy a dobročinné organizace samy s to zjednat nápravu.
- Advent jako prostředek proti utopii /Karl Rahner/ (Témata týdne) Skutečný křesťan vyhlíží do budoucnosti a je opravdovým křesťanem jen tehdy, když budoucnost miluje víc než přítomnost, když nezneužívá Boha a svůj věčný život k tomu, aby objasňoval a obhajoval…
- Citáty z Katechismu katolické církve (Témata týdne)
- Církev chudých (Max Thurian) (Témata týdne)
- Církevní dokumenty (Témata týdne)
- Delší texty (Témata týdne)
- Homilie na mši při pohřbu kardinála Miloslava Vlka (25.3.2017, František Radkovský, emeritní biskup plzeňský) (Témata týdne) Náš kardinál Miloslav, však měl i své, dá se říci tajemství, které ho provázelo po většinu života, bylo pro jeho život zdrojem, který mu dával sílu a motivaci pro to, jak jednat a oč usilovat. On se…
- Jan Nepomucký (cca 1345 - 1393) (Témata týdne)
- Krátké texty, citáty (Témata týdne)
- Prevence sexuálních trestných činů v připravované směrnici ČBK (Libor Botek) (Témata týdne)
Pokud jde o prevenci, směrnice se zabývá čtyřmi hlavními oblastmi – prevencí ve formaci před svěcením, prevencí v průběhu trvalé formace, preventivními opatřeními…
- Stručná historie pojmu subsidiarity (Roman Míčka) (Témata týdne)
"To, co mohou jednotlivci provést z vlastní iniciativy a vlastním přičiněním, to se jim nemá brát z rukou a přenášet na společnost. Stejně tak je proti spravedlnosti,…
- Tolstého podobenství o plavbě života (Témata týdne) Připadal jsem si jako člověk, kterého posadili do člunu a do jeho nezkušených rukou vložili veslo. Odrazili mě od břehu a nechali mě veslovat po proudu života.
- Ve škole svaté tulačky (Poselství papeže Františka u příležitosti výročí narození svaté Terezie) (Témata týdne) Svatí, na rozdíl od odvážných hrdinů, jsou plodem Boží milosti.
- Vyhostili Ježíše z Vánoc (Chiara Lubichová) (Témata týdne) Náš bohatý svět si přivlastnil Vánoce a všechno, co k nim patří, ale vyhostil z nich Ježíše! Tento svět miluje poezii Vánoc. Miluje atmosféru přátelství, kterou vyvolávají, dárky, které…
- Závěrečné poznámky, myšlenky, literatura, odkazy (Témata týdne)